منوی مرکز بهداشت
یادداشت آموزشی


سیده زینب موسوی شیرازی کارشناس واحد بهداشت خانواده شهرستان چرام
یادداشت آموزشی : داروها در حاملگی
اینکه دارویی یا متابولیت های آن به میزان کافی به جنین برسندتا ناهنجاری نموی ایجاد نمایند، به عوامل زیر بستگی دارد : نحوه جذب و متابولیسم مادر ، اتصال دارو به پروتئین ، ذخیره شدن دارو در بدن ، اندازه مولکولی ، بار الکتریکی و محلول بودن دارو در چربی (همگی در میزان انتقال دارو از مادر به جفت و جنین تاثیر دارند.) باید مشاوره قبل از بارداری Preconseption Consulting انجام شود تا اگر دارویی تراتوژن یا لیتوژن بود تغییر داده و یا قطع شود .
 ٠٩:٣٦ - شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سیده زینب موسوی شیرازی کارشناس واحد بهداشت خانواده شهرستان چرام
یادداشت آموزشی : مایع آمنیوتیک واختلالات آن
در سه ماهه سوم ، جنین شروع به ادرار ، بلع و تنفس مایع آمنیون می کند . مایع امنیوتیک : نقش بسیار کلیدی و حساس در تکامل جنین دارد .
 ٠٩:٣٧ - شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سیده صدیقه سعادت طلب کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت چرام
یادداشت آموزشی : چند نکته بهداشتی که هنگام "میکروپیگمنتیشن" باید به یاد داشته باشید
"میکروپیگمنتیشن" به فرایند انتقال رنگدانه به لایه اپیدرمیس(پوست) اطلاق می گردد.که در زبان عامیانه به آرایش دائمی مشهور است.تاتو، هاشور،خط لب و خط چشم دائمی نمونه ای از" میکروپیگمنتیشن" می باشند.
 ٠٩:٣٩ - سه شنبه ٧ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معصومه خوبانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت چرام
یادداشت آموزشی : اندومتریوز یکی از عوامل مهم ناباروری
اندومتریوز بیماری است که در تعداد نسبتا زیادی از خانم هایی که در سن باروری هستند، دیده می شود. این بیماری در برخی از اعضای بدن مانند :تخمدان ها،سطح بیرونی رحم،لوله های رحمی، بافت های لگنی و فضای بین روده ها مثانه و رحم ، بیشتر دیده می شود. اندومتریوز معمولا از سنین نوجوانی و جوانی شروع شده و بعد از حدود 8-2 سال خود را نشان می دهد.
 ٢٠:٥٠ - چهارشنبه ١٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سیده زینب موسوی شیرازی کارشناس واحد بهداشت خانواده شهرستان چرام
يادداشت آموزشي: ضرورت مشاوره و مراقبت پیش از بارداری
مراقبتها ی پیش از بارداری به دلایل زیر ضروری است : 1- محدودیت اقتصادی 2- محدودیت تکنیکی 3- محدودیت سقط در مورد جنین ناهنجار
 ١٤:٠٢ - شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ١متن کامل >>
نوش آفرین آذرپیوند کارشناس واحد بهداشت خانواده شهرستان چرام
یادداشت آموزشی : زردی فیزیولوژیک (گذرای) نوزادی چیست ؟
تعداد قابل توجهی از نوزادان به دلائل طبیعی (فیزیولوژیک) در چند روز اول بعد از تولد مبتلا به زردی می شوند . به این پدیده زردی فیزیولوژیک گفته می شود زردی به علت تجمع یک ماده شیمیایی به نام بیلی روبین در خون نوزاد ایجاد می شود.
 ١٤:٠٩ - شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معصومه خوبانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت چرام
یادداشت آموزشی : مشکلات خواب در سالمندان
در حدود نیمی از افرادی که به سن ۶۵ سالگی می رسند، دچار اختلال خواب می شوند . تحقیقات نشان داده است خواب با کیفیت ضعیف در رتبه سوم مشکلات سالمندان قرار دارد و یکی از موارد شایع شکایات و از مشکلات تأثیرگذار بر کیفیت زندگی این قشر آسیب پذیر است. افراد سالمند مانند دوران جوانی به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. سالمندان باید در شب به اندازه ی کافی بخوابند تا در روز احساس راحتی کنند و از زندگی و زنده بودن خود لذت ببرند.
 ١٤:٢٢ - چهارشنبه ١١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معصومه خوبانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت چرام
یادداشت آموزشی : سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOs)
بیماری تخمدان پلی کیستسک بیماری نسبتا شایع خانم ها در سنین باروری(15-45سال) می باشد در این بیماری اختلالات هورمونی غدد درون‌ریز ( افزایش تولید آندروژن توسط تخمدان‌ها ویا غدد آدرنال ) موجب تغییراتی می گردد که به دنبال آن قاعدگی ، وضعیت و توانایی باروری و شکل ظاهری خانم ها تحت تاثیر قرار می گیرد . علت این بیماری ناشناخته است ولی در پاتوفیزیولوژی این سندرم استعداد ژنتیکی نیز دخیل است ، و اغلب وقتی اضافه وزن و کم تحرکی که منجر به افزایش مقاومت به انسولین می شوند ، با این استعداد همراه شوند ، PCOs به صورت بالینی تظاهر می یابد.
 ١٢:٢٦ - دوشنبه ١١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معصومه خوبانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت چرام
یادداشت آموزشی : فعالیت جسمانی مطلوب
بعضی افراد فکر می کنند چون در طول روز فعال هستند دیگر نیازی به انجام ورزش ندارند . آنها بر این باورند که باغبانی، راه رفتن هنگام کار روزانه یا انجام کارهای خانه ، معادل ورزش قابل توجه است. ولی ممکن است شما در طول روز خیلی فعال باشید و خیلی هم خسته شوید ولی ورزش چندانی نکرده باشید .
 ٠٧:٤٤ - چهارشنبه ١٠ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
محمد جوشن کارشناس مسئول واحد بهداشت حرفه ای شهرستان چرام
یادداشت اموزشی : مراقب لامپ های کم مصرف باشید
لامپ های کم مصرف را می توان در خانه و کوچه و خیابان مشاهده کرد لامپ های که جایگزین لامپ های پر مصرف قدیمی که بیشتر از نور گرما تولید می کردند و طول عمر کمتری نسبت به لامپ های فلورسنت داشتند و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نبودند باعث رونق یافتن اینگونه لامپ ها شد، اما این گونه لامپ ها خالی از اشکال و بی ضرر نیستند یکی از خطرات این لامپ ها زمانی است که شکسته شوند و چون لامپ های کم مصرف حاوی جیوه هستند که به شدت سمی و خطرناک است و می تواند باعث بماری های عصبی گردد
 ١٣:٠١ - يکشنبه ٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>

اطلاعیه ها «آرشیو اخبار»
نظرسنجی
نظر شما در خصوص عملکرد بخش خبری پورتال شبکه بهداشت و در مان چرام چیست؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیف

دسترسی سریع
مراکز همکار
آدرس:چرام بلوار امام حسن (ع) - شبکه بهداشت و درمان چرام تلفن:32362223-074
تمامی حقوق این سایت متعلق به شبکه بهداشت و درمان شهرستان چرام است . @2107
طراحی و توسعه در اداره ی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج